Sık Sorulan Sorular
Help Center

Evimin tüm elektriğini güneş enerjisi ile karşılayabilir miyim?

Kurulum yapılacak alanın müsait olması durumunda evinizin tüm elektrik ihtiyacını Güneş enerjisi ile sağlayabilirsiniz.

Güneş enerjisi santrali sadece güneşli havalarda mı üretim yapar ?

Güneş panelleri elektrik üretmek için direkt güneşe ihtiyaç duymazlar, yağmurlu bulutlu havalarda da elektrik üretir, hatta Gece ay ışığının yansıması ile üretim olur fakat bu enerji invertör ile işlenebilecek seviyede değildir.

Güneş enerjisi santralinin ömrü ne kadardır ?

Santralin en önemli parçası olan güneş panelleri, üretici fabrika tarafından 10 yıl fabrikasyon 25 yıl üretim garantisi altındadır.

Kurulacak sistemin binaya bir zararı var mıdır ?

Kurulumdan önce binanın statik projesine bakılıp santralin ağırlığına dayanımı hesaplandıktan sonra kurulum yapılır.

GES kredisi var mı ?

Evet çeşitli bankaların GES kredisi adı altında hazırladıkları paketler mevcut bunlar 2 yıl ödemesiz 10 yıl vadeli ödeme planları ile kullanılabilmektedir.

GES bakımı gerekli midir ?

Sisteminizin uzun yıllar hedeflenen kapasitede üretim yapabilmesi için düzenli bakımlarının yapılması gereklidir yapılacak bakımlar üretim kontrolü temizlik ekseninde olmaktadır.

Yatırımım kaç senede geri dönüş yapar ?

Yürürlükteki mevzuat işleyişi öz tüketime yönelik yapılacak yatırımları teşvik edici şekilde düzenlenmiş olup tüketiminizin fazlasını kurma söz konusu olduğunda yatırımızın daha uzun sürede geri dönmesine sebep olacaktır.

Neden güneş enerjisi kurmalısınız ?

Dünyadaki enerji kaynakları hızla tükenirken güneş sonsuz enerjiyi kazanca çevirebilir. GES kurarak bu sonsuz enerjiyi kazanca çevirebilirsiniz. Temiz enerji için sizde bir adım atın.

GES mantıklı bir yatırım mı?

Uzun vadede yapacağınız en karlı ve mantıklı yatırımdır. Yapılan yatırım ortalama 5,5 senede kendisini amorti eder.

Mahsuplaşma nedir ?

Şebekeye verdiğiniz enerjiden, şebekeden aldığınız enerji miktarının çıkarılmasıdır. Ürettiğiniz enerji ile tükettiğiniz enerji arasındaki fark ölçülür, Bu ölçüm sisteminize eklenecek çift yönlü sayaç ile yapılır. Çıkan fark ay sonunda faturalandırılır.

OnGrid Sistem Nedir?

On-Grid solar fotovoltaik sistem, şebekeye bağlı (paralel) bir sistem anlamına gelir. Üretilen enerjiyi şebekeye gönderip geri alır. Şehir şebekesi olan fabrika, konut, otel, soğuk hava deposu, vb. yerlerde kullanıma uygundur. Şebekeyi akü olarak kullanıp üretimin fazlasını şebekeye gönderip geri alır, bu sayede akü maliyeti çıkmaz. Off Grid sistemlerde kullanmak zorunda olduğumuz akü, akü şarj cihazı gibi ekipmanlar kullanılmadığı için nispeten daha uygun maliyetlidir. Yeni çıkan yasa ile ürettiğimiz enerjinin fazlasını şebekeye satarak gelir elde etme olanağı verir.

OffGrid Sistem Nedir ?

Şebekenin bulunmadığı yerlerde ya da şebekeden bağımsız, olarak çalışan sistemlerdir. Akü desteği ile depolama yapılabilmektedir. Elektrik şebekesinin ulaşmadığı yerlerde en ekonomik çözümdür. Özellikle tekne, karavan, sulama, dağ evleri, çiftlikler, sinyalizasyon sistemleri, uzaktan bilgi sistemleri, baz istasyonları vb. kurulumlara sıkça rastlanmaktadır. Sistem tasarımları geçmiş tüketimler esas alınarak planlanır. İhtiyaçlarınıza göre yapılandırılır.

Kac derecenin uzerindeki sicaklik gunes panelleri icin zararli olabilir?

Güneş panelleri -40 ila +80 derece sıcaklık aralıklarında çalışmak üzere tasarlanmışlardır. Ancak panelle ilgili bütün testler standart test koşullarında yapılmaktadır. Standart test koşulları m2 ye 1000 watt ışınım değeri alınarak 25° C sıcaklık değerinden oluşturulur. Isı tahliyesinin düzgün olması koşulu ile +80 dereceye kadar panel hücrelerinde kısa vadede hasar oluşmaz. Ancak sürekli 80 derece sıcaklıkta kalırsa hücrelerin ömürleri erken tükenir.

Net Metering ne demektir?

Üretimin ve tüketimin ayrı ayrı kaydedildiği , birbiri ile mahsuplaştırıldığı ölçüm sistemine verilen isimdir. Çift yönlü sayaçlarla ölçümlendirilir.

Panel kurulumu icin en az ne kadarlik bir alana ihtiyacim var?

Güneş paneli kurulacak alan ihtiyacınız olan güçle doğru orantılıdır. 1 kw güç için çatı kurulumlarında ortalama 4 m2 , saha kurulumlarında ise yaklaşık 8 m2 alana ihtiyaç vardır.

Paneller kurulduktan sonra baska bir catiya tasinabilir mi?

Paneller kaliteli bir demontaj-yeniden montaj işçiliği ile başka bir çatıya-sahaya taşınabilir. Kullanılan konstrüksiyonun bir kısmıda dahil hemen hemen bütün malzemeleri yeniden kullanılabilir. Tabi ki yasal sürecide bölgenizdeki enerji dağıtım kurumu ile görüşmek gerekir.